Gniazdka elektryczne w Hiszpanii

Monday, 15.10.2007

Nigdzie nie natknąłem się na tą informację przeglądając informacje przed wyjazdem do Hiszpanii, a okazało się, że nie do końca jest wszystko kompatybilne.

Na szczęście napięcie jest ok i w większości mieszkań nie będzie problemu z naszymi wtyczkami, ale nie ma róży bez kolców i jest malutki haczyk, a w sumie to dwa.

Po pierwsze może sie zdarzyć, że w całym mieszkaniu nie będzie gniazdek z uziemieniem, mało tego, gniazdka te nie będą spełniały polskich standardów, dokładniej to nie będzie można włożyć do nich wtyczek z grubszymi bolcami (np. zasilacze od laptopów) natomiast lampki i maszynki do strzyżenia działają bez problemu.

Całe szczęście, że istnieją odpowiednie przejściówki, ale nie oferują one uziemienia, a co za tym idzie, sprzęt komputerowy i inne czułe urządzenia mogą ulegać zakłóceniom (ja miałem problemy z głupią rozmową przez Skype, mianowicie generowały się straszne szumy na mikrofonie).

Druga sprawa to taka, że gniazdka w Hiszpanii są typu F, a u nas w Polsce jest typ E, różnica jest taka, że u nas uziemienie jest doprowadzane za pomocą wystającego bolca, a tam za pomocą zewnętrznych blaszek. Nie będzie to powodowało problemu gdyż większość producentów produkuje wtyczki typu E/F, które pasują do obu tych standardów, ale starsze wtyczki z uziemieniem tylko z wejściem na bolca niestety nie będą używać tego uziemienia.

Komentarze:

17.09.2008 21:15 Ibermaxx e-mail www

Nie zdażyło mi się aby jakiekolwiek polskie wtyczki od urządzeń elektrycznych nie pasowały do hiszpańskich gniazdek...

17.09.2008 21:30 Daniel Stalica e-mail www

Wszystko zależy od budownictwa, różnie to bywa...

05.12.2009 21:50 Tomas e-mail

dawniej instalacje elektryczne w Hiszpanii mialy inny woltaz i nie wymagaly uziemienia, ale od jakis 20 moze troszke wiecej lat wszystkie nowe instalacje maja uziemienie.

05.12.2009 23:26 Daniel Stalica e-mail www

Dzięki za tą informację, nie wiedziałem. Pozdrawiam!

28.04.2014 10:24 Tim e-mail www

Ciekawe kiedy to wszystko zostanie uśrednione na całym świecie

Menu:

  1. O blogu
  2. Wszystkie wpisy
  3. Wszystkie galerie
  4. Atom (RSS)

Kontakt:

  1. e-mail

© 2007-2009 Daniel Stalica